piątek, 19 września 2014

... i ciąg dalszy z wczoraj....

...
Kurozwęki- wg. tradycji miejscowej założycielem Kurozwęk miał być brat św. Wojciecha czeski rycerz Poraj Sławnikowic, pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XIII w., prawa miejskie nadane były co najmniej w XV w. a odebrane w 1870r.
        Zachwycony urodą Kurozwęk Stefan Żeromski pisał o nich w " Dziennikach" (2.08.1888r) a opis pałacu wykorzystał do opisania pałacu w Grudnie - siedziby księcia Gintułta z "Popiołów".
Warto zobaczyć tę urokliwą miejscowość z jej zabytkami i osobliwościami...


LO



          zespół klasztorny kanoników regularnych budowany od pol.XV w. do XVII w. przebudowany w XIX w. obecnie znajduję się tu zakład " Caritas"



diabelski kamień z odciskiem podkowy samego Czarta ciśnięty w gniewie z Łysej Góry przez niego samego, by nie dopuścić do budowy domu dla "Nowego Boga" przez wojów, którzy przeszli na chrześcijaństwo i zostali ochrzczeni ...tak głosi legenda dotycząca powstania Kurozwęk






zespół pałacowo- parkowy, którego początki sięgają II poł. XIV w.
Na przyległych do parku terenach znajduje się mini zoo, hodowla bizonów amerykańskich (niestety po dość długim marszu w błocie (po burzy) nie udało mi się zobaczyć, ani tym bardziej poprosić o uśmiech tatanki :-((  , moje jedyne spotkanie było przez kubki smakowe, przypałacowe restauracje specjalizują się w serwowaniu potraw i wyrobów z mięsa bizona )


2 komentarze:

  1. Jakie szczescie, ze sa tacy jak Ty i pokazuja piekno i historie, o ktorej wiele osob nawet nie ma pojecie.
    Dzieki Ci za to!!!
    Usciski

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki ja też z wielkim zaciekawieniem szukam takich miejsc i ciekawostek, niestety bardzo mało rozpropagowanych, a przecież warto, bo Polska to nie tylko parę dużych miast, góry, morze, Mazury, wóda i kłócący się , pełni jadu, nienawiści politycy

    OdpowiedzUsuń